Ogrzewanie domu pasywnego – o czym należy pamiętać?

W budownictwie coraz popularniejsze stają się domy pasywne. Wielu specjalistów przewiduje, że już niedługo staną się one standardem budowlanym. Dom pasywny to dom charakteryzujący się bardzo niskim zapotrzebowaniem na ciepło, wynoszącym poniżej 15 kWh/m² rocznie. Jest to o wiele mniej niż w przypadku domu energooszczędnego, gdzie współczynnik ten wynosi nawet 40 kWh/ m², czy zwykłego budynku mieszkalnego.

W tradycyjnym budownictwie współczynnik zapotrzebowania ciepła wynosi nawet 150 kWh/ m² rocznie, czyli dziesięć razy więcej niż w przypadku budynku pasywnego! Stworzenie domu pasywnego w Polsce stawia znacznie większe wyzwania niż w krajach znajdujących się w znacznie łagodniejszej strefie klimatycznej, jak Hiszpania czy Grecja. Jak sprawić, aby nasz dom pasywny rzeczywiście spełniał swoją funkcję oszczędzania energii, jednocześnie dbając o nas komfort termiczny wewnątrz?

Projekt z troską o energooszczędność

Planowanie domu pasywnego musimy zacząć już na poziomie projektu. Przede wszystkim bryła musi być jak najprostsza, aby było ją jak najłatwiej ogrzać. Wszystkie otwory okienne powinny być zorientowane na południe. Dlaczego? Aby jak najlepiej skorzystać z naturalnego źródła ciepła i światła jakim jest słońce. W omach tego typu zalecana jest instalacja okien o dużej przeszklonej powierzchni, aby jak najwięcej światła wpadało do środka.

Izolacja. Dom pasywny powinien być też szczelny i dobrze wyizolowany. Należy zadbać o odpowiednią izolację ścian, najlepiej równomierną, bez fragmentów słabo lub w ogóle nieocieplonych, gdzie mogłoby ciepło uciekać na zewnątrz. Szczelne powinny być też także wszystkie otwory okienne i drzwiowe, najlepiej za pomocą specjalnych systemów uszczelek. Warto także zadbać o instalację odpowiednich drzwi wejściowych, których skrzydła powinny odpowiednio zabezpieczać nasz dom przed przenikaniem do środka zimnego powietrza. Drzwi Gerda NTT to drzwi wejściowe o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej. Doskonale sprawdzą się one w domu pasywnym.

Dodatkowe ogrzewanie

Niestety, w naszym klimacie jesienią i zimą dodatkowe ogrzewanie może okazać się niezbędne, aby utrzymać w domu właściwą temperaturę. Aby rozwiązać ten problem możemy założyć instalację grzewczą z piecem akumulacyjnym, o bardzo niewielkiej mocy. NA rynku są dostępne dwa rodzaje tych pieców, piece akumulacyjne statyczne, równomiernie uwalniające ciepło w ciągu dnia, a także piece dynamiczne, oddające ciepło przez wentylatory, gdy tylko włączymy ogrzewanie. Innym rozwiązaniem jest też instalacja kominka na biomasę, który jest bardzo ekologicznym i niedrogim sposobem dogrzewania domu.